Chełm – miasto kredowych podziemi

2023-11-07 11

Chełm. Kojarzy nam się być może z osłoną na głowę. Najczęściej pewnie mamy właśnie takie skojarzenia. Jednakże Chełm to również niezwykle ciekawe miasto w Polsce, które koniecznie powinniście odwiedzić podczas Waszych kamperowych wypraw po kraju. Co więc warto w Chełmie…zwiedzić?

Chełm znajduje się niedaleko Lublina, jadąc w stronę granicy z Ukrainą. Niedaleko stąd również do urokliwego Zamościa. Jednak tym razem podróżujemy właśnie do miasta, którego nazwa kojarzy się z ochronnym okryciem głowy.

Jednak to mylne wyobrażenie, ponieważ Chełm to miasto historyczne, pełne zabytkowych obiektów oraz niezwykłej atrakcji turystycznej – w Chełmie bowiem znajdują się jedyne w Europie podziemia kredowe. Można je zwiedzać dzięki trasie turystycznej.

Miasto może poszczycić się również kilkoma cennymi zabytkami z okresu baroku, w tym Kościół Rozesłania Apostołów.

Chełm jest miastem bardzo wiekowym. Jego początki związane są z funkcjonowaniem sieci grodów obronnych na pograniczu polsko-ruskim, nazywanych Grodami Czerwieńskimi. W roku 981 zdobył je książę ruski Włodzimierz Wielki. To rozpoczęło prawie 400 letni okres przynależności Chełma do Rusi Kijowskiej. W 1240 r. swoją siedzibą z Halicza przeniósł tu ruski książę Daniel Halicki. Chełm ponownie został przyłączony do Polski w 1387 r. Do dziś możemy odnaleźć te historyczne ślady wczesnośredniowiecznego grodziska w miejscu zwanym Wysoką Górką.

Niestety inne zabytki z okresu średniowiecza nie zachowały się. Pograniczne miasto było wielokrotnie niszczone podczas wielu wojen jakie toczyła Polska ze wschodnimi sąsiadami. Dla Chełma szczególnie niszczący był najazdu kozaków Bohdana Chmielnickiego w połowie XVII w.

Natomiast wielką atrakcję turystyczną miasta w czasach obecnych jest kopalnia kredy, którą w Chełmie wydobywano już od XVI wieku.

Zaczęło się jednak od całkiem innej sytuacji. Już w czasach średniowiecznych pod powierzchnią miasta drążono w miękkiej skale tunele i całe korytarze, które służyły do ewakuacji mieszkańców w razie najazdu, a także do ukrywania się przed wrogiem. W ten sposób również rozpoczęto wydobywania kredy, którą zaczęto sprzedawać. To dało impuls do rozwoju gospodarczego i zamożności miasta.

Obecnie te dawne korytarze są jedną z największych atrakcji Chełma i funkcjonują pod nazwą Chełmskich Podziemi Kredowych, które można zwiedzać.

Także do ocalałych z najazdów, najważniejszych zabytków Chełma należy Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej. To dawna cerkiew grekokatolicka, o barokowym wystroju, która jest otoczona przez zabudowania mieszkalne dawnego klasztoru. Ciekawostką jest również inne miejsce. To wzniesiona w XIX w. dzwonnica przy świątyni, gdzie znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta i najbliższej okolicy.

Obecna zabudowa miasta, która pochodzi głównie z XIX i początku XX w., wyróżnia się również posiadaniem barokowego kościoła Rozesłania Apostołów. W jego wnętrzu zachował się oryginalny wystrój z XVIII w.