Gierłoż - Wilczy Szaniec

2023-11-23 23368

Niezwykły zabytek wojskowy z okresu II wojny światowej. W latach 1941-44 kwatera główna wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera oraz Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych Niemiec. Obowiązkowe miejsce odwiedzin dla wszystkich miłośników historii II wojny światowej. Obiekt znajduje się w lesie, obok wsi Gierłoż, 8 kilometrów na wschód od Kętrzyna. Powstała w 1941 r., by Hitler mógł stąd właśnie dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. To właśnie tu 20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali nieudanego zamachu na życie wodza III Rzeszy.

Przez obiekt przechodziła linia kolejowa do Węgorzewa. Kwatera Adolfa Hitlera rozciągała się na obszarze 250 ha, ogrodzona była zasiekami. Obiektów strzegły trzy wieże wartownicze oraz betonowe stanowiska strzeleckie. Wilczy Szaniec był doskonale zamaskowany. Na dachach budynków posadzono nawet krzewy i drzewa. W Wilczym Szańcu stworzono całe miasto wojskowe. Mieszkało tu nawet kilka tysięcy osób, zbudowano cały zespół fortyfikacji, w tym schrony, bunkry, baraki, lotniska, stację kolejową, system ciepłowni i wodociągów oraz urządzenia klimatyzacyjne.

Sama kwatera Hitlera miała ściany z żelbetonu grubości 8 metrów oraz system tuneli, którymi można było w każdej chwili uciec. Wilczy Szaniec był cały czas rozbudowywany w latach 1941-44. Składał się z 80 bunkrów i około 100 baraków drewnianych. Największe obiekty miały ściany o grubości do 6 metrów i stropy o grubości 8 metrów. Wykonane zostały z żelbetonu. Budynki zostały wysadzone w powietrze przez Niemców w nocy z 24 na 25 stycznia 1945 r., w związku ze zbliżaniem się Armii Czerwonej.

Obecnie dawna kwatera wojenna Adolfa Hitlera to muzeum, i jest udostępniana zwiedzającym od 1959 r. Do dziś zachowała się tylko część budynków, niektóre w lepszym, inne w gorszym stanie. Można zwiedzać je po wyznaczonych szlakach, przy których ustawiono tablice informacyjne, lub wynająć przewodnika i wysłuchać jego szczegółowej opowieści.

Na miejscu w sprzedaży są też mapy z opisem trasy. W budynku Gwardii Przybocznej działa restauracja i hotel, jest tu też pole namiotowe. W bunkrze sztabu generała Jodla urządzono strzelnicę. Dostępne są tam repliki historycznej broni niemieckiej. Można tez przejechać się po Wilczym Szańcu niemieckim pojazdem opancerzonym. Zwiedzanie zaczyna się od parkingu samochodowego. Znajdują się tu przepompownie wody pitnej. Dalej jest obiekt nr 1 – dawna siedziba Gwardii Hitlera. Obecnie znajduje się tu restauracja i hotel. Na przeciwko tego budynku wznosi się obiekt dawnej awaryjnej elektrowni.

Wyznaczonymi trasami zwiedzamy kolejne, niestety zrujnowane obiekty budowlane, w tym schrony, aż dochodzimy do bunkra oznaczonego cyfrą 13 - bunkier Adolfa Hitlera. Był to największy obiekt na terenie kwatery (60×36 m z przybudówkami, sam schron mierzył 36 na 36 m). Dziś pozostała po nim stosunkowo dobrze zachowana tylko jedna ściana i ruiny przybudówek. W przeciwieństwie do innych schronów pełnił on nie tylko funkcję ochronną, ale był jednocześnie mieszkaniem Hitlera. Znajdowały się tu jego pomieszczenia osobiste (gabinet, sypialnia, łazienka, garderoba itp.) oraz pokoje dla obsługi, sekretarek, ochrony itp., a także centrala telefoniczna i dalekopisy.

Do większości obiektów można swobodnie wejść. Zwiedzanie obiektu jest płatne.

Cennik - zwiedzanie

  • bilet wstępu normalny - 15 zł
  • bilet wstępu ulgowy - 10 zł (uczniowie i studenci do 26 lat za okazaniem legitymacji)
  • dzieci do 6 lat – wstęp wolny
  • Karta Dużej Rodziny -10 zł

Parking na czas zwiedzania

  • autokar - 25 zł
  • kamper, bus - 10 zł
  • samochód osobowy - 5 zł
  • motocykl - 2 zł
  • rower - bezpłatnie