Klasztor Starowierców

2023-11-06 4857

W Wojnowie, obok miejscowości Ukty znajduje się niespotykana w naszym kraju świątynia. To dawny klasztor żeński Starowierców. Przy nim znajduje się niewielka cerkiew prawosławna. Warto zobaczyć to niezwykłe miejsce na Mazurach, jako świadectwo obrządku religijnego, który obecnie już zanika.

Starowiercy, czyli wyznawcy prawosławia niereformowanego, przybyli na teren Mazur w XIX wieku, uciekając z Rosji przed prześladowaniami. Tu znaleźli spokój i możliwość wyznawania swojej wiary. Jednak w późniejszym okresie większość z nich przeszła na prawosławie zreformowane.

W 1836 r. nad jeziorem Duś jeden z mnichów założył pustelnię, która w szybkim czasie przekształciła się w męski klasztor starowierców. Mnichów zaczęło ubywać ze względu na ich przechodzenie na prawosławie reformowane. Dlatego w 1885 r. klasztor przekształcono w siedzibę mniszek. Obiekt swój największy rozkwit przeżywał do czasu wybuchu I wojny światowej. Mniszki, oprócz pracy i modlitwy, opiekowały się również osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Po zakończeniu działań wojennych klasztor stopniowo podupadał. W 2006 r. zmarła ostatnia zakonnica tego obrządku.

Klasztor znajduje się na końcu wsi Wojnowo. Zabudowania świątynne i gospodarcze otacza mur. Po jego minięciu zobaczymy budynek świątynny oraz molennę czyli dom modlitw. W przedsionku budynku znajdują się zdjęcia ukazujące Wojnowo z okresu przed II wojną światową.

W środku warto też zobaczyć ikony przedstawiające Świętą Trójcę, Matkę Boską, Chrystusa i proroków oraz zabytkowy żyrandol z 32 świecami.

Obecnie w obiekcie nie ma już mniszek. Klasztor znajduje się w rękach prywatnych i można tu wynająć pokoje noclegowe i spędzić czas rozkoszując się ciszą i pięknem mazurskiej przyrody. Goście mogą liczyć na posiłki, wynajęcie łódek czy bryczki konnej. Funkcjonuje tu również prywatne Muzeum Ikon i Kultury Staroobrzędowców. Podczas remontu klasztoru odnowiono również ponad 30 egzemplarzy ikon, z których najstarsze pochodzą z XVI wieku. W muzeum wyeksponowane są również księgi religijne, krucyfiksy, świeczniki i inne przedmioty wykorzystywane w liturgii.

Warto również odwiedzić cmentarz Starowierców przy klasztorze, gdzie spoczywają żyjące tu mniszki. Ciekawostką jest fakt, że charakterystyczny krzyż prawosławny lokowany był w nogach grobu i zwrócony na wschód.

godziny otwarcia

  • muzeum czynne jest codziennie w godzinach od 9.00 do 18.30