Most obrotowy w Giżycku – jak ręcznie przesunąć 100 ton? Niezwykły zabytek techniki, który powstał w XIX wieku i do dnia dzisiejszego funkcjonuje. Most obrotowy w Giżycku – jeśli go pokonacie może liczyć na otrzymanie pamiątkowej, okolicznościowej pieczęci. Warto dodać, że to jedyny tego typu obiekt w Europie, który nadal funkcjonuje.
Most znajduje się nad Kanałem Łuczańskim w Giżycku i jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych. Został zbudowany w 1898 r. w celu zapewnienia dojazd z Giżycka do Twierdzy Boyen. Ma ponad 20 metrów długości i 8 szerokości i jest otwierany 12 razy dziennie: 6 razy dla ruchu wodnego i 6 razy dla ruchu kołowego. Obiekt warto obejrzeć ponieważ to jedyny tego typu most w Polsce i w Europie. Przęsło jest jedno i nie podnosi się do góry, ale odchyla w bok o 90 stopni. Ustawia się równolegle do nabrzeża kanału. Dzięki specjalnemu, oryginalnemu mechanizmowi 100 tonowy most może obsługiwać ręcznie jeden operator. Cała operacja otwierania mostu zajmuje około 5 minut. U osoby obsługującej most można otrzymać specjalny certyfikat – pieczęć obecności na tym obiekcie.
Obiekt został zniszczony w czasie II wojny światowej przez wycofujące się wojska niemieckie. Po wojnie na szczęście odbudowany i przywrócony do użytku. W latach 60-tych XX wieku most przeszedł remont i wyposażono go w silnik elektryczny. Ten jednak nie zdał rezultatu, ponieważ przęsło mostu zbyt mocno uderzało w nabrzeże, uszkadzając je. Most został więc zdemontowany i zastąpiła go przeprawa typu polowego. Tego jednak nie akceptowali mieszkańcy, wskazując iż dawny most nadawał Giżycku specjalnego charakteru. Dlatego w 1993 r. most obrotowy przywrócono do użytku z historycznym, ręcznym sposobem otwierania. Dziś stanowi jedną z największych atrakcji miasta ściągając tysiące turystów.
* ostanie otwarcie dla ruchu wodnego funkcjonuje jedynie do 18 sierpnia 2019 r.