Parowozownia Wolsztyn jest jedyną w Europie, a prawdopodobnie nawet i na świecie, nadal czynną lokomotywownią. Właśnie tu możemy odbyć romantyczną przejażdżkę pociągami, których nie zobaczymy już nigdzie indziej.
Gwizd parowozu to echo dawno minionych wieków, gdy kolej stanowiła główny środek transportu, a lokomotywy napędzane były węglem i parą. Te czasy już dawno odeszły, jednak, jeśli nadal tęsknicie za taką romantyczną podróżą koleją w stylu retro, jest to możliwe do realizacji w Polsce, w Wolsztynie. Mamy tu wspaniałą atrakcję, ponieważ właśnie w Wolsztynie funkcjonuje jeszcze jedyna w Europie czynna parowozownia. Jeśli więc marzycie o podróży takim właśnie parowozem, chcecie usłyszeć gwizd lokomotywy, zobaczyć buchnięcia pary u stukot kół po torach, koniecznie musicie tu się pojawić podczas podróży kamperem po Polsce.
Co ciekawe, nie jest to skansen ani muzeum utworzone tylko dla prezentacji parowozów i ich zaplecza. To nadal czynna od ponad 100 lat prawdziwa parowozownia. Tylko tutaj niemal codziennie zobaczyć można gorący, buchający parą parowóz.
Parowozownia Wolsztyn, jedyna na świecie taka stacja, obsługuje przewozy pasażerskie trakcją parową. Można tu przy okazji obejrzeć warsztaty, rozmaite urządzenia oraz inne obiekty zaplecza technicznego służące do utrzymania w dobrym stanie parowozów i ich bieżących napraw.
Wizyta w tym miejscu z pewnością zadowoli wszystkich pasjonatów historii oraz technologii. Jest to bowiem jedyna na świecie okazja, aby poznać dawno miniony świat parowozów oraz na własne oczy zobaczyć, jak one działały oraz co było potrzebne do ich codziennej obsługi. Co ciekawe, wszystkie obiekty parowozowni zostały utrzymane nadal w stylu lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku.
Parowozownia dysponuje między innymi parowozem Pm36-2 z 1937 roku, zwanym „Piękną Heleną” oraz prawdziwą perełką techniki - pierwszym polskim parowozem osobowym Ok22-31 z roku 1929.
Jak podaje Parowozownia Wolsztyn: „całość kolekcji stanowi przykład unikatowego dziedzictwa z zakresu historii techniki, stanowiącej atrakcję dla zwiedzających w różnym wieku i dysponujących różnymi kompetencjami kulturowymi”.
A teraz czas na konkrety. Jeśli chcecie ruszyć w trasę parowozem – nie będzie z tym problemu. Można kampera pozostawić na parkingu przed parowozownią, kupić bilet i wsiąść do pociągu.
Parowozami możemy przejechać trasą z Wolsztyna do Leszna. Cała podróż zajmuje nieco ponad godzinę. Pociągi zatrzymują się na wielu niewielkich stacjach na tej trasie. Z Leszna do Wolsztyna oczywiście możemy wrócić również zabytkowym pociągiem.