Rezerwat Przyrody Zakręt

2023-11-23 4390

Niezwykłe miejsce na Mazurach, przy wsi Krutyń. Trzykilometrowa ścieżka przyrodnicza pozwala nam zapoznać się ze wspaniałą, dziewiczą przyrodą regionu Mazur. Mamy tu trzy bagienne jeziorka otoczone pierwotnym lasem. Razem tworzą rezerwat torfowiskowy.

Rezerwat Zakręt położony jest kilometr na zachód od wsi Krutyń, przy drodze do jeziora Mokrego. Został utworzony w 1957 r. W pierwszej fazie obejmował dwa jeziorka śródleśne z otaczającym borem bagiennym i grądem o powierzchni 37,8 ha. W 1982 r. rezerwat został powiększony o kolejne jeziorko i część boru bagiennego, do powierzchni 105,3 ha. Trasa zlokalizowana jest w lesie przy wsi Krutyń niedaleko Mrągowa. Trafić tam nie jest prosto. Za mostem na rzece Krutyni musimy iść w stronę lasu jaworową alejką, a następnie drogą przez las. Przy szlabanie musimy minąć dąb nazwany „Dębem Krutyńskim”. Po 500 metrach dotrzemy do wejścia do rezerwatu. Ujrzymy tu dwa splecione ze sobą drzewa nazywane „zakochaną parą”.

Poruszamy się specjalnie wytyczonymi ścieżkami, często połączonymi drewnianymi pomostami. Przy jeziorku znajduje się pomost, z którego możemy podziwiać wspaniałe widoki przyrody. Możemy tu obejrzeć rozmaitą roślinność, charakterystyczne, zarastające jeziorka leśne. W głębi torfowisk natkniemy się na gatunki: owadożerna rosiczka okrągłolistna, turzyca bagienna oraz bagnica torfowa.

Z rodziny wrzosowatych licznie reprezentowanych na torfowisku występują: modrzewnica zwyczajna o wydłużonych skórzastych liściach i białawym spodzie, żurawina błotna z jadalnymi czerwonymi owocami, bagno zwyczajne przypominające opadłe gałązki sosnowe o charakterystycznym, ostrym zapachu, borówka bagienna z jagodami o silnym nalocie, nazywana pijanicą z powodu substancji wywołującej oszołomienie, a także borówka brusznica w zewnętrznych partiach bory bagiennego.

Na terenie rezerwatu możemy spotkać liczne gatunki ptaków oraz zwierzęta – niewielkie gryzonie oraz jeleniowate. W lesie znajdziemy ponad stuletnie sosny, niskorosłe, o niewielkim obwodzie, często pokrzywione w wewnętrznej partii od strony jeziora.

Wejście jest bezpłatne.