Malowniczo położona na Mazurach, przy mieście Węgorzewo, wijąca się rzeka Węgorapa. Płynie nie tylko przez terytorium Polski ale można dopłynąć nią do Obwodu Kaliningradzkiego. Wypływa z jeziora Mamry, przepływa przez Węgorzewo i po połączeniu z Instruczą tworzy Pregołę. Szlak wodny o całkowitej długości 172 km. (odcinek 66 km znajduje się na terenie Polski).
Największymi dopływami Węgorapy są rzeki: Gołdapa, Kanał Brożajcki, Wicianka oraz Pisa. Nad rzeką zlokalizowane jest Węgorzewo. Rzeka swój początek bierze z jeziora Mamry. W pobliżu Węgorzewa rozwidla się na dwa ramiona: Kanał Młyński i Węgorapę, które łączą się po kilku kilometrach. Za Mieduniszkami przekracza granicę Polski i płynie w kierunku północnym do połączenia z Instruczą.
Ciekawostką jest to, że Węgorapa jest wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej. Koryto rzeki wije się malowniczo. Jej część w gminie Węgorzewo połączone są Kanałem Węgorzewskim oraz Kanałem Młyńskim.
Rzeka wykorzystywana jest turystycznie. W Węgorzewie nad Węgorapą znajduje się wiele przystani: Żeglugi Mazurskiej, port żeglarski Keja, port Klubu Morskiego LOK, port Ahoj Czarter, Mamry Yacht Czarter, a także ekomarina (w jej budynku także biuro Informacji Turystycznej), zabytkowy zamek krzyżacki (tuż bok jest wybudowana zatoka), Park Helwinga.
Wzdłuż rzeki, na odcinku od zamku do Mamr znajduje się ścieżka pieszo-rowerowa (część trasy rowerowej Pętla Węgorzewska), ulubione miejsce rowerzystów, rolkarzy, spacerowiczów. Na wyspie i nad brzegami Węgorapy żerują bobry i gromadzi się liczne ptactwo (w bliskim sąsiedztwie znajduje się obszar Natura 2000). Pośród trzcin stanowiska połowów urządzają tu sobie wędkarze. Rzeka jest zarybiona i można tu złowić głównie: okonie, płocie, leszcze, czasem liny. Przy odrobinie szczęścia "upolować" tu można nawet węgorza.
Na Węgorapie organizowane są spływy kajakowe.