Majątek Kierzbuń figuruje w rejestrze zabytków województwa warmińsko-mazurskiego jako przykład „małej rezydencji wiejskiej”. Znajdująca się tu Stadnina Koni Kierzbuń posiada Certyfikat Ośrodka najwyższej, I kategorii, nadany przez Polski Związek Jeździecki.
Ośrodek mieści się w zabudowaniach historycznego gospodarstwa, które funkcjonowało tu od 1378 r. W tym roku rycerz, niejaki Bartolomeus von Kirschbaum otrzymał w akcie lokacji ok.1000 włók dziewiczych leśnych terenów pruskich. Bartolomeus przed śmiercią podzielił majątek pomiędzy synów i tak od jego imienia powstały Bartołty Wielkie i Małe oraz od nazwiska - Kierzbuń. Bartolomeus został też zobowiązany wybudować Kościół w Bartołtach Wielkich.
Przez te kilka wieków majątek przechodził przez różne ręce. Do końca XIX w. Kirschbaum przez około 200 lat należał do polskiej rodziny Zielazkowskich, która wsławiła się pomagając powstańcom styczniowym.
Następnym właścicielem, już w początku XX w. był Kurt Groddeck, oficer niemiecki. Hodował bydło i konie, użytkował też gorzelnię. Miał centralne ogrzewanie w domu, ok. 50 pracowników rolnych, piękny park i staw. Pod koniec ostatniej wojny światowej Groddeck uciekł do Niemiec, a Kierzbuń jak większość podobnych majątków – został po prostu PGR-em. Od 1994 r. w rękach obecnych właścicieli.
W osadzie Kierzbuń mieszka na stałe 27 osób i... niemal 80 koni. Stadnina składa się z kompleksu 10 budynków i ziemi, w całości otoczonych lasami ciągnącymi się aż pod Szczytno. Ośrodek otaczają przepastne warmińskie lasy i urokliwe jeziora.
Przy stadninie można wynająć pokoje z łazienkami. Przewidziano noclegi na 50 osób. W stadninie znajduje się m.in. sauna, solarium i siłownia, sala konferencyjna i sala kominkowa, a także kryta ujeżdżalnia, hipodrom i plac zabaw.
Co można obejrzeć w okolicy?