Podróżując kamperem po regionie Dolnego Śląska koniecznie zawitajcie do pięknego miasta Świdnica. Urzeknie Was malowniczymi kamienicami, słynnym hejnałem - znakiem rozpoznawczym miasta oraz mnóstwem imprez kulturalnych, które pozwalają poznać Świdnicę.
Z tego urokliwie położonego miasta rozciąga się wspaniały widok na Bystrzycę. Jeśli uwielbiacie wędrówki po szlakach górskich, możecie ze Świdnicy ruszyć w Góry Wałbrzyskie lub na łańcuch sudecki.
Świdnica to miasto wielowiekowe, historyczne. Pierwsze wzmianki o tym grodzie pochodzą z 1267 roku. Wiadomo jednak, że w historycznych przekazach znajdują się informacje na temat powstania miasta już około 1243 roku.
Archeolodzy natomiast odkryli w tym miejscu osadę, która pochodziła z roku 700 przed naszą erą. Wiadomo również, że w XI wieku działała tu wioska targowa, znajdowała się na szlaku handlowym, którym przemieszczali się kupcy z Rusi i Niemiec.
Warto wiedzieć, że historia Świdnicy była burzliwa. Miasto było również wielokrotnie niszczone z powodu wrogich najazdów. Pomimo tych nieszczęść miasto nie utraciło swojego unikalnego uroku. Po każdym zniszczeniu mieszkańcy Świdnicy odbudowywali miasto na nowo.
Najważniejszym zabytkiem tego historycznego miasta, który koniecznie trzeba zobaczyć po przyjeździe do Świdnicy jest Kościół Pokoju. Świątynię wzniesiono w 1657 roku systemem szachulcowym. Warto wiedzieć, że obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest również symbolem porozumienia polsko – niemieckiego. Tu właśnie spotkali się, w 1989 roku, premier Tadeusz Mazowiecki i niemiecki kanclerz Helmut Kohl.
Innym zabytkiem sakralnym miasta jest cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy, wzniesiona w Świdnicy w 1905 roku. Budowla w stylu neoromańsko – bizantyjskim. Powinniście odwiedzić również Stary Rynek w Świdnicy, na którym zobaczycie wiele ciekawych rzeźb pochodzących jeszcze z epoki barokowej.
Wspaniałym zabytkiem i wizytówką Świdnicy jest gotycka katedra św. Wacława i św. Stanisława, zlokalizowana na placu św. Jana Pawła II w południowo – wschodnich terenach miasta. To największy kościół na terenie Dolnego Śląska. Świątynia wybudowana została w stylu późnogotyckim z trzynawową bazyliką. Nad fasadą na wysokość 103 metrów wznosi się wieża.
Warto wiedzieć, że Świdnica jest drugim po Wrocławiu miastem na Śląsku, które może pochwalić się najlepiej zachowanymi zabytkami architektury. Na szczęście w czasie II wojny światowej miasto nie odniosło zniszczeń.
Świdnica również stale odnawia swoje zabytkowe obiekty, które są ładnie podświetlone co wieczorową porą znacznie uatrakcyjnia wygląd.