Dęblin chyba wszystkim z nas kojarzy się ze słynną szkołą pilotów. Jedna to miasto warto odwiedzić podczas podróży kamperem po Polsce również z innego powodu. Wznosi się tu wspaniały obiekt obronny – Twierdza Dęblin. Mamy bowiem do czynienia z historycznym, pełnym ciekawych zabytków miastem.
Jeśli dotrzecie kamperem do Dęblina, koniecznie musicie zwiedzić zabytkową Twierdzę Dęblin. Mamy tu do czynienia z całym kompleksem obiektów fortecznych wzniesionych przez Rosjan w XIX wieku u zbiegu Wieprza i Wisły, w okresie trwania zaborów.
Warto wiedzieć, że obiektem administruje obecnie Wojsko Polskie. Jednak część jej obiektów można zwiedzać.
Prace budowlane rozpoczęto tuż po upadku powstania listopadowego. Celem budowy takiego obiektu nie były tylko funkcje obronne. Twierdza miała pełnić również rolę policyjne oraz więzienia. Budowa twierdzy rozpoczęła się w 1832 roku i trwała do 1847 roku. Powstała położona na prawym brzegu Wisły twierdza bastionowa o kształcie pięciobocznym. Na lewym brzegu Wisły wybudowano przedmoście, zwane Fortem Gorczakowa.
Przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XIX wieku to okres modernizacji fortyfikacji Twierdzy Dęblin. W jej ramach obiekt został zmieniony w twierdzę fortową. Przy okazji wybudowano system siedmiu fortów. Trzy z nich znajdowały się na lewym brzegu Wisły.
Rok 1909 to koniec roli tego obiektu jako twierdzy obronnej. W następstwie takich decyzji władz rosyjskich budowla była stopniowo rozbierana lub nawet wysadzana w powietrze.
O powrocie Dęblina do roli obronnej przyniosła zbliżająca się I wojna światowa. Twierdza otrzymała zadanie utrzymania obrony przepraw przez Wisłę.
Tak też się stało i obiekt w latach 1914–15 był polem ciężkich walk pomiędzy wojskami rosyjskimi, niemieckimi i austro-węgierskimi. Twierdza została jednak opuszczona przez wojska rosyjskie. 4 sierpnia 1915 roku do Dęblina i samej twierdzy wkroczyły wojska niemieckie.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. twierdzę przejęło Wojsko Polskie. Podjęto decyzję o rozbiórce większości fortów. Umieszczono tu natomiast bardzo ważne magazyny wojskowe. Niedaleko powstała również słynna szkoła lotnicza.
Kolejną odmianą w losach Twierdzy Dęblin był rok 1939. Wówczas okupacyjne wojska niemieckie zajęły obiekt, a samą dęblińską twierdzę zmieniono w obóz jeniecki. Ponownie zabytkowy obiekt był świadkiem ciężkich walk pomiędzy wojskami niemieckimi i rosyjskimi. W 1944 roku na terenie twierdzy ulokowano cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej
Dziś Twierdza Dęblin należy ponownie do Wojska Polskiego. Forty obiektu są opuszczone, a najlepiej zachowanym obiektem jest Fort II „Mierzwiączka”.