Wieża widokowa na Diablej Górze w okolicach miejscowości Srokowo na Mazurach, powstała w celu upamiętnienia śmierci „żelaznego” kanclerza Otto Bismarcka w 1898 r. Jednak miejsce to warto odwiedzić również z innych względów. Po śmierci „żelaznego kanclerza” Otto Bismarcka w całych Prusach pojawia się chęć uczczenia tego polityka. Wznoszone są kolumny i wieże widokowe. Taka też pojawia się na Diablej Górze (wzniesienie 157 m npm), obok wsi Srokowo. Dawała możliwość podziwiania okolic jeziora Rydzówka. Na szczycie wieży ulokowana zostaje bowiem platforma widokowa.
Warto poznać bardziej to niezwykłe miejsce. Osadnictwo w okolicach Srokowa występowało od bardzo dawna. Świadczą o tym archeologiczne odkrycia kurhanowych pochówków. Prawdopodobnie na wzniesieniu musiał znajdować się pogański gród obronny. Sama miejscowość powstała w XV wieku, lokowana przez Zakon Krzyżacki. Diabla Góra miała znaczenie strategicznej i już w XIX wieku, podczas wojen napoleońskich, była obsadzona stanowiskiem artyleryjskim. W okolicach miejscowości toczyły się walki prusko-francuskie.
W 1902 r., po śmierci kanclerza Otto Bismarcka wybudowano tu na jego cześć kamienną wieżę widokową. Swoim kształtem przypomina średniowieczną basztę obronną, z niewielkimi okienkami. Samo wzgórze przekształcono w park, z rozległymi alejkami. Odbywały się tu uroczystości patriotyczne w rocznicę śmieci Bismarcka.
Ponieważ z wieży rozciągał się wspaniały widoki na jeziora: Mamry, Rydzówkę, Sztynort i okoliczne miejscowości, obiekt był wykorzystywany militarnie – jako punkt obserwacyjny podczas I i II wojny światowej (w obu zbrojnych konfliktach nie ucierpiał).
Niestety wieża popadła w ruinę po 1945 r. Nie ma już platformy widokowej oraz wewnętrznych schodów. Ogrodzona jest drewnianym płotem z tabliczką ostrzegającą o możliwym zawaleniu. Aby się tam dostać należy - jadąc od strony Srokowa - skręcić w lewo w brukowaną drogę prowadzącą pod górę w kierunku masztu GSM. Wieża znajduje się w odległości ok. 100 m od masztu po przeciwnej stronie drogi.