W niewielkiej, mazurskiej wsi Żywki (niedaleko Giżycka) napotykamy na okazały zabytek, który niestety obecnie popada w ruinę. Wszystko wskazuje na to, że był to niegdyś potężny młyn, który jednocześnie mógł pełnić rolę spichlerza. Najprawdopodobniej należał do majątku, którego siedzibą był dwuskrzydłowy obiekt pałacowy.
Tego typu obiekty są charakterystyczne dla regionu Warmii i Mazur oraz budownictwa pruskiego. Młyn we wsi Żywki to okazały, trzykondygnacyjny budynek wykonany z czerwonej cegły, z wieloma oknami zakończonymi łukowato, oparty na kamiennym fundamencie oraz wysokim zadaszeniem. Budynek zlokalizowany na planie prostokąta.
Wszystko wskazuje na to, że obiekt - o którym próżno szukać jakichkolwiek informacji (bo takowych nie ma) pełnił rolę młyna oraz spichlerza. Wskazują na to otwory w ścianie, gdzie niegdyś musiała również istnieć rampa. Obecnie obiekt jest w stanie dewastacji, jest zamknięty, ogrodzony płotem. Dach całkowicie uległ degradacji. Do wnętrza budynku raczej nie wejdziemy, nie będzie to zbyt bezpieczne.
Można go jedynie obejrzeć z zewnątrz – a warto ponieważ swoim rozmiarem wywiera spore wrażenie. Warto również odwiedzić samą wieś Żywki – położoną niedaleko Giżycka, gdzie znajduje się ten okazały zabytek.
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XVI wieku, kiedy to w 1548 roku starosta Jan Pusch sprzedał pięć łanów sołeckich niejakiemu Jakubowi Bartnikowiczowi, który w zamian zobowiązał się do założenia wsi czynszowej na 45 łanach. Osadników obdarzono dziewięcioletnią wolnizną. Szkołę we wsi założono w 1737 roku. W 1858 roku uczyło się w niej 95 osób. Warto tu obejrzeć stary cmentarz wojskowy z czasów I wojny światowej. Jest również stary, dwuskrzydłowy dwór, wejścia strzeże stara brama. Prawdopodobnie murowany młyn należał do właścicieli majątku ziemskiego. Miejscowość położona jest około 5 km od Kruklanek. Około 15 km dalej mieści się Puszcza Borecka. Giżycko znajduje się w odległości 20 km.